MC mässa Västerås PDF Skriv ut Skicka sidan
Detta har hänt - Detta har hänt - Mitt
Skrivet av Limpa   

Helgen som gick (2-4/3) var jag (Limpa) tillsammans med Klasse Stigfinnare, Eva och Hasse från Örebro och representerade YCC på en helt ny MC mässa i Västerås.  Vi hade god tid innan mässan öppnade på fredag (13.00) gjort iordning vår monter på 3 x 6 meter med bänkbord, beachflaggor, och Limpas Loaf Star. Kaffebryggaren stod på hela helgen och det gjorde även kylboxen med Ramlösa i. Efter en lugn fredag blev det ganska bra skjuts på mässan under lördagen och en del medlemmar kom på besök. Några helt nya värvades och en del som precis blivit nya medlemmar kom förbi och hejade. Arrangören hade 6000 besökare som mål på mässan och vad vi hörde så uppfylldes det och då kanske det blir av igen och kanske mässan växer sig större. Fotona som ligger under Mitt galleriet är tagna av Gun & Kent Eriksson samt Towe

Bilder ligger under fotogalleriet både på Mitt och East

 
Avesta 17/9 PDF Skriv ut Skicka sidan
Detta har hänt - Detta har hänt - Mitt
Skrivet av Limpa   

Lördag den 17 september var det en träff i Avesta som fam. Ågren med fler gjorde till en mycket bra dag.

 Klockan ringer 06.15 och man studsar upp direkt för att ta en promenad med hunden samt hämta in morron tidningen. Kommer ut och det är då jag skriker  ”men va fan e de här för något”,  in igen och kollar yttertempen, minus 4 grader och vi som ska åka 20 mil snart. Vid frukosten säger jag till frugan att jag åker inte förrän det är plusgrader, klockan är 09.25 och vi kan åka för det har blivit plus 0,9 grader.  Har åkt ca 2 mil och fryser redan om fingrarna. Stannar i Mora för att tanka och värma handskar och fingrarna. Innan vi åker vidare så tar vi varsin gratis tidning på Shell och lägger fram på bröstet innanför jackan.

Vi åker vidare och känner att det blir lite varmare och kommer till Borlänge där det är dags att stanna för en kopp kaffe och värme till kroppen. Fortsätter ner till Avesta och rullar in sist av alla. Tove och Martin m.fl  från nån by ner över möter upp och även min käre fd  reg.chef  Wilden.  Vi går runt och hälsar på alla som är där och kommer perfekt i tid för mat som ICA bjuder på. Efter maten blev det kaffe och kaka inne hos Lundgrens motor samt en förevisning av hur det går till och bänka en hoj. Många passade på att provköra en del  hojar  hos Lundgrens.

Dags att sitta upp i sadel för en liten tur. Några  har en bit att åka så dom åkte hem och hoppas att hemresan gick bra för alla. Vi andra åkte genom Avesta och vidare ut till en Gisselbo där dom tillverkar  ”Mörksuggor”, www.janersgarden.se.  Vidare till en fika vid Rembo stugan.                             Sedan var det dags att bege sig hem till Fred och Yvonne, in med hojarna i garaget och kolla in var vi ska sova. Sedan slå sig ner i en fåtölj i uterummet för en öl och lite wiskey. Tiden går så det var dags att ta sig till Börje och Ingegärd för lite mer öl och wiskey provning. 19.00 så var det dags för mat på den lokala krogen, 14 hungriga var vi. Efte maten bar det iväg hem till Börje och Ingegärd igen för kaffe, kaka, irish coffee, öl och mer wiskey samt karaoke sång. Klockan rinner iväg så Wilden och Westfall går in i Börjes husbil för att sova, jag och Anita tar följe med Fred och Yvonne hem till dom för att sova. Vaknar och får frukost och tar sedan farväl för en kall hemfärd, är hemma vid tre tiden och är riktigt nerkyld  så in i värmen.

Tack Roger med fru som höll i allt detta och tack till er andra som hjälpte till. Tack Fred Och Yvonne för boende och mat . Tack Börje och Ingegärd för allt hemma hos er. Tack ICA och Lundgrens motor. Tack alla YCC:are och tack för besöket  Vulcan Riders.

Limpa & Anita                                             

 
Lite info PDF Skriv ut Skicka sidan
Detta har hänt - Detta har hänt - Mitt
Skrivet av Erik Kernehed   

 

Hej Jag har delat upp Regionen Mitt i 5 tårtbitar Dalarna, Gävle, Delsbo, Sundsvall och Östersund med omnejder på samtliga orter som här nämns.

Min tanke var att försöka nå så många medlemmar som möjligt runt om i vår region, på en liten enkel träff så här under icke hoj säsong!

Den 13/11-09 träffades ett gäng glade Ycc:are på Nya Kondis i Delsbo de var från Los, Färila, Järvsö och Delsbo. Vi var 10st som intog en enkel fika, och pratade lite hoj, jag informerad från vårt sista Hövdingamöte nu i höst. Det bestämde också att vi skulle träffas den andra fredagen i varje månad med början den 8/1-2010 på Järnvägs Cafet i Järvsö kl:19.00.

 

I Östersunds med omnejder var det några Ycc:are från region-mitt som träffades på ett Fik på Frösön. Det var den 10/12-09  enligt Ulf Adsten och Lasse Pettersson som kallade till träffen var det ett givande möt, och kul att träffas. Det fans medlemmar som tyckte att Vårträffen  på Karlborn  2010 den 14-16 maj var lite i tidigaste laget med tanke på deras geologiska boende i landet !

 

Så nu hoppas jag att de övriga tårtbitarna i Regionen också kalla till en lite träff på något lämpligt ställe i deras närområde inpå det nya året. Och att jag får en liten enkel rapport från träffen om vad som blöttes och stöttes.

 

Så fort jag får in en rapport från något håll så lägger jag ut det här så att alla kan ta del av vad vi har för i Regin Mitt.

 

Vid pennan Regchef Ycc-Mitt.

Rolf Andersson.

”Wilden i Delsbo”

Senast uppdaterad den Tisdag 25 oktober 2011 09:04
 
Dragkampsmästarna 2009 Gotland
Detta har hänt - Detta har hänt - Mitt
Här är grabbarna som var med och vann
den årliga dragkampskampenpå årsmötet på Gotland 2009
Region Mitt har nu 2 inteckningar i bucklan
En inteckning till och bucklan hamnar i region mitts ägo!

 

 

 

 

 

 

 

 

Stående från vänster. Fred från Krylbo, Lasse Härnsand, Erik Gefle,

Sittande från vänster.Kjell och Urban från Färila

 
<< Start < Föregående 1 2 Nästa > Slut >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
canakkale